I Bertil Valliens värld möter vi glasets inre väsen. Med Black Elements står det klara glaset i stark kontrast till det opaka, svarta glaset. Seriens objekt har Valliens berömda handmålade glashuvuden ingjutna i massiva glasblock. Serien, som ingår i Kosta Boda Artist Collection, lanserades 2008.
Kosta Boda är ett av världens främsta varumärken inom glas och glaskonst. Teknik och känsla har förfinats i hjärtat av Smålands skogar ända sedan 1742. Deras glas är färgstarka, modiga, underfundiga och provocerande. Det sticker ut och tar för sig. Kosta Boda är sann passion.
| Material | Kristallglas |
| Designer | Bertil Vallien |
| Serie | Black Elements |
| Vikt | 3.2 kg |
| Bredd | 8 cm |
| Höjd | 15.5 cm |
| Längd | 12.5 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 530 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
720,00 kr
Från 280,00 kr
Från 48000,00 kr
Från 520,00 kr
Från 1680,00 kr
Från 320,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |